Respektera! Det är inte tillåtet att lägga ris på rishögarna vid Prästutterviksvägen eller vid vägen ner till badet.

Det är förbjudet att slänga ris på föreningens rishögar vid Präst-Utterviksvägen eller vid vägen ner till badet.

Bilden visar den ena rishögen vid Präst-Utterviksvägen där någon/några utan tillstånd nyligen slängt ris.

Anledningen till att det inte är tillåtet att slänga ris på föreningens rishögar är att föreningen säljer ris efter röjning av våra allmänningar, men riset måste torka över en sommar innan det kan hämtas.

Använd kommunens ristippar. Ristippen vid skjutbanan öppnar 1 April, alternativt se kommunens hemsida för information om ristippar som har öppet hela året.

Styrelsen

By |2017-03-25T17:26:17+00:002017-03-25 |Categories: Okategoriserade|0 Comments

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.